Şu an ürün satışı yapılmamaktadır.
Posted in: Uzman Tavsiyeleri

Silecek Lastiklerinizin Ömrünü Uzatmak için 5 İpucu

Silecek lastik ömrünü uzatmak değişim periyodunu uzatmanıza yardımcı olur. Çoğu sürücü gibiyseniz, muhtemelen cam silecek lastiklerinizi çok da fazla dert etmezsiniz. Cam silecekleri arabanızın en önemli parçalarından biridir. Onlarsız şiddetli yağmur veya kar fırtınasına rast geldiğinizi hayal edin. Nereye gittiğinizi göremiyorsanız, arabanızın kaç tane modern güvenlik özelliğine sahip olduğunun bir önemi yoktur.

Silecek lastiklerinin değiştirilmesi, arabanızın diğer parçalarına kıyasla çok daha ucuz olsa da, uygun şekilde bakım yapmanız yine de önemlidir. Silecek lastiklerinizin ömrünü uzatmak için bu beş ipucunu deneyin.

Temiz tutun

Silecekleriniz ön camınızda çizgiler bırakıyorsa, iyi bir temizlik yapın. Bir havluyu alkolle ıslatın ve zamanla biriken kiri, birikintileri  temizlemek için bıçakların kenarı boyunca silin . Sileceklerinizi en iyi durumda tutmak için ayda bir temizleyin.

Arabanızı sık sık yıkamak, camlarda ve sileceklerde kir birikmesini önleyerek sileceklerinizin ömrünü uzatmaya da yardımcı olur. Arabanızı yazın ayda en az iki kez, soğuk ve yağışlı mevsimlerde ise daha sık yıkayın.

oto sileceği kauçuk lastiği temizliği vebakımlı

Kauçukları Kontrol Edin

Silecekleriniz ön camınızda sürüklenerek tiz bir gıcırdama sesi mi çıkarıyor? Eğer öyleyse, bir yandan diğer yana hareket ederken büyük olasılıkla camda küçük çizikler bırakıyorlardır. Muhtemelen, sileceklerin lastiği aşınmıştır, silecek lastiklerinizin değiştirilmesi gerektiğinin kesin bir işaretidir.

Sileceklerinizi sık sık kontrol ederek yeni takım alma ihtiyacını ertelemeyin. Sertleşmiş, aşınmış, yırtılmış veya çatlamış olup olmadıklarını kontrol edin. Hasarlı yer çok kötü değilse, pürüzlü noktaları gidermek ve silecek lastik ömrünü uzatmak için zımpara kağıdı kullanın.

Güneşten Korunun

Sıcak hava, silecek lastiklerinize zarar vererek kurumasına ve çatlamasına neden olur. Arabanızı sıcak güneşte bırakmak yerine park etmek için gölgeli bir yer bularak bıçaklarınızın ömrünü uzatın.

araç cam sileceğine su doldurma

Silecek Suyunu Dolu Tut

Yağmurlu bir bahar gününde bir kamyon gelip de ön camınıza çamurlu su püskürttüğünde o kalbi durduran duyguyu biliyor musunuz? Silecekleri açıyorsunuz ama yıkama suyu gelmiyor. Penceren çamurla kaplıyken yolu görmek imkansız hale gelir. Yolda bu duruma düşmemiş sürücü yoktur. Ama böyle olmak zorunda değil.

Yıkayıcı sisteminizi sık sık kontrol edin ve sıvı az ise tekrar doldurun. Hava koşullarına göre doğru antifriz ve yıkama sıvısı karışımını kullandığınızdan emin olun. Asla su kullanmayın. Sıcaklık düştüğünde donar diğer taraftan sıcak havalarda bakteri oluşturur.

donmuş araç silecekleri mavi araba sabah güneşi

Buzu Temizleyin

Kışın ön camınızdaki karı ve buzu temizlemek için sileceklerinizi kullanmak ne kadar cezbedici olursa olsun, bu dürtüye direnmeye çalışın. Sert buz, sileceklere zarar vererek daha hızlı aşınmalarına neden olur. Ön camı ısıtmak için buz çözücüyü açın ve tüm buzu ve karı temizlemek için plastik kazıyıcı kullanın .

Silecek lastiklerinizin ömrünü uzatmak için yukarıda verilen beş ipucunu kullanın. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, yorumlarda bize ulaşabilirsiniz.  Yardım etmekten mutluluk duyarız.

Yorum Yazın