Şu an ürün satışı yapılmamaktadır.
Silecek lastiklerini yumuşatma için silikon sprey
Posted in: Genel Bilgi

Silecek lastikleri nasıl yumuşatılır?

Yumuşak silecek lastikleri, ön cam ve arka cam üzerinde daha kolay kayar ve sonuç olarak daha iyi görüş sağlar. Silecek lastiklerini yeniden yumuşatmanın birkaç yolu vardır:

  • Kauçuk bakımı veya silikon sprey
  • Zımpara kağıdı
  • Yeniden kesme

Burada anlatılanlar silecek lastiklerinin zarar görmesine sebep olabilir. Artık değişme zamanı gelmiş sileceklerde uygulanması isabetli olur.

Kauçuk bakımı veya silikon sprey

Kauçuk sileceğin kendisi aşınma parçasıdır. Ömrü boyunca epeyce kir ve suyu silmesi gerekir ve sadece yağmura değil güneşe de maruz kalır. Zamanla, bu kauçuk silecek gözenekli ve kırılgan hale getirir. Bu durdurulamayan bir yaşlanma sürecidir, ancak yavaşlatılabilir.

Araç sileceklerine yılda yaklaşık dört kez özel bir kauçuk bakım ürünü veya silikon sprey uygulayarak lastiğin pürüzsüz kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu sadece kullanım ömrünü uzatmakla kalmaz, aynı zamanda gıcırdama ve silecek sürtünmesini  azalatarak kayma özelliklerini de arttırır .

Silikon sprey sileceğe uygulanıyor

Zımpara kağıdı

Silecek lastiklerini yumuşatmanın bir başka yolu da zımpara kağıdı kullanmaktır. Bunu yapmak için, ince tane boyutu yaklaşık 600 olan bir zımpara kağıdı seçin. Dikkatlice ve sadece lastik dudağın kenarından çok hafif bir basınç uygulayarak zımparalayın. Bu işlemi bir kereden fazla tekrarlamamalısınız. 

Daha sonra, kenarlar tekrar yumuşar ve silecek lastiklerinin çok eski olmaması koşuluyla, silme sonucu genellikle eskisinden çok daha iyi hale gelir. Ancak, silecek lastikleri hala eskidiği ve zımparalama işlemi istendiği kadar tekrarlanamadığı için bu yöntem hızla sınırlarına ulaşır. 

Bu nedenle, kauçuk sileceklerin yeniden zımparalama işlemi yapılmamaması tavsiyesinde bulunuyoruz. Zamanı geldiyse, sileceklerinizi tamamen değiştirmek daha iyidir.

Silecek Zımparalama

Yeniden kesme

Silecek lastiklerini yeniden kesmek için sileceklere özel bir kesici bıçak kullanabilirsiniz . Bu yöntem zımparalamaya benzer.

Genellikle sileceği kullanılamaz hale getirdiğinden ve değiştirilmesi gerektiğinden, yeniden kesim sırasında özen ve incelik gereklidir. Ayrıca sileceklerin kayma özelliklerini önemli ölçüde değiştirir. Yeniden kesim genellikle daha kötü bir silme sonucuna yol açtığından, bu yöntemi tavsiye etmiyoruz.

Silecek Kesme Aleti

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak silecek lastiklerinden biraz daha uzun süre kullanmayı deneyebilirsiniz. Ancak, silme sonucu düzelmezse veya iyileşme sonrasında zorlukla fark edilirse, silecekleri değiştirme zamanı gelmiştir .