Şu an ürün satışı yapılmamaktadır.
arabanın ön cam sileceğini değiştiren iki el kanca tipi cam sileceği soketi
Posted in: Orijinal Ürün

Silecek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş araba sürmeye gelince, güvenlik her şeyden önemlidir. Ve özellikle sonbahar-kış döneminde büyük ölçüde görüş kalinesine bağlıdır. Halk arasında “oto silecek” olarak adlandırılınan, ön cam silecekleri, bu göstergeyi iyileştirebilir veya kötüleştirebilir. Bugün bir araç sahibinin silecek alırken aklına gelebilecek soruları cevaplayacağız.

Malzeme kalitesi ve üretim teknolojisi ne kadar önemli?

Kauçuğun bileşimi, temel değerlerden biridir ve ön cam sileceklerinin parametrelerini ( hizmet ömrü, esneklik, pürüzsüzlük, ses ve çok daha fazlası) doğrudan etkiler. İki bileşenli teknoloji, kauçuğun hem esnek olmasını hem de mekanik hasara karşı dirençli olmasını sağlar. Sileceğin kenarı daha sert bir malzemeden yapılmıştır ve fırça hareket ettiğinde eğim açısının değişmesinden sorumlu olan taban daha yumuşak bir malzemeden yapılmıştır.

Bosch Silecek Lastikleri

Bosch Aerotwin, bu tür fırçaların referans örneği olarak kabul edilebilir. Power Protection Plus teknolojisi, yumuşak kauçuk taban ve sert kenarı, fırçayı erken aşınmaya karşı koruyan patentli bir polimer kaplama ile birleştirir. Bununla birlikte, Bosch geliştiricileri daha ileri gitmeye karar verdiler ve Aerotwin ön cam sileceklerinin iki bileşenli kauçuk bileşimini geliştirdiler.

Profilin çok daha verimli ve çevresel etkilere karşı daha dayanıklı hale gelmesi sayesinde kauçuk kenarın bileşimine özel bir bileşen eklediler. Gelişmiş bileşik formülü, zaten dayanıklı olan Power Protection Plus kauçuğu aşınmaya, UV’ye ve ozona karşı daha da dirençli hale getirir.

Kauçuğun kalitesi dışında hangi detaylara dikkat etmelisiniz?

Kauçuk ile aynı derecede önemli olan, fırçaların göremediğimiz iç bileşenleridir. Yay kılavuzları, tüm uzunluk boyunca silecek basıncının homojenliğinden, parçaları sabitleme yönteminden ve montaj teknolojisinin kendisinden – yapının sağlamlığından ve güvenilirliğinden sorumludur.

Bir araba sileceğinin kesiti

Bu parçaların önemini anlayabilmek için; uzmanların geliştirilme aşamasında, kauçuk haricindeki silecek elemanlarını nasıl incelediklerini gelin birlikte bakalım.

İlk aşamada, silecekleri monte etmeden önce, uzmanlar silecek kolunun sileceklerin verimliliğini etkileyen ana parametrelerini ölçer: kolun basınç kuvveti ve cama eğim açısı (yatay ve dikey olmak üzere iki konumda).

İkinci aşamada, fırçalar çalışma sırasında iki ana parametre açısından kontrol edildi:
• Cam temizleme kalitesi – şerit ve çizgi olmaması;
• Gürültü seviyesi – sesi ölçmek için özel bir cihaz kullanarak, uzmanlar Aerotwin fırçalarının çalışması sırasında oluşan gürültü seviyesini kaydeder.

Ön cam sileceğinin cam üzerindeki hareketi, sürücüyü rahatsız edecek ve dikkatini dağıtacak herhangi bir rahatsız edici ses çıkarmamalıdır. Fırçaların üstün kalitesinin en önemli göstergelerinden biri sessiz çalışmasıdır.

Üçüncü aşama, her 1.5-2 ayda bir tekrarlanan testleri içeriyordu.

Bosch mühendisleri, testlerin sonuçlarına göre silecek alırken tercih edeceğiniz en iyi performansa sahip kauçuk profili belirledi. 

Sileceklerin ne sıklıkla değiştirilmesi gerekir? Hizmet ömrünü ne belirler?

Yüksek kaliteli ön cam silecekleri, daha basit emsallerinden çok daha uzun süre dayanır. Ancak, iklim ve aracın kullanıldığı alan büyük bir etkiye sahip olduğundan, hizmet ömürlerini kilometreye veya zaman dilimine bağlamak zordur.

Bosch Ön Cam Silecekleri Takılmış Araba

Bosh tarafından hem sahada hem de laboratuvarda gerçekleştirilen çok sayıda testin sonuçları şunları göstermiştir:
• Güncellenen Bosch Aerotwin fırçaları, toz, polen, böcekler gibi kirleticilerin kauçuk kenarı üzerindeki olumsuz mekanik etki altında bile, iz bırakmadan kusursuz cam temizliği sağlar.
• Yeni Bosch Aerotwin kauçuk aşınmaya karşı daha dayanıklıdır. Sonuç olarak, sileceklerin ömrü arttı.
• Kauçuk kenarın geliştirilmiş formülü sayesinde, güncellenen fırçalar daha da iyi sessiz çalışma göstergelerine sahiptir – silecekler, hava koşullarından bağımsız olarak cam üzerinde özellikle yumuşak ve sessiz hareket eder;
• Yenilenen kauçuğun özellikleri aşırı koşullar altında (anormal derecede yüksek ve düşük sıcaklıklarda) bile korunur (yenilenmiş kauçuklu fırçalar, sabah donlarının -17/-20 C’ye ulaştığı şiddetli kuzey Avrupa kışlarında test edilmiştir).

Araştırma sonuçlarına göre, her araç sahibi ön cam sileceklerinin çalışmasını ve aşınmasını görsel olarak değerlendirebilir. Kalıcı çizgiler, çizgiler veya boşluklar ortaya çıkarsa, fırçalar yenileriyle değiştirilmelidir. Yıkanmış bir ön cam ve temiz sileceklerle temizlik kalitesini değerlendirmek gerekir. Genel olarak Bosch, ön cam sileceklerini her sezon, ancak yılda en az bir kez ve arka silecekleri en az üç yılda bir değiştirmenizi önerir.

Marka ve Markanın Ürün Çeşitliliği

Satın alacağınız silecek markasının birçok araç için farklı model ve tipler üretmesi önemlidir. Bu markanın güvenilirliğini gösterir.

Piyasada birçok farklı marka ve model bulunmaktadır. En iyi markaları seçmek, ürünün kalitesi ve dayanıklılığı ile doğru orantılıdır. Silecekci olarak Bosch markasının, aracınıza özel orijinal soket kullanılan Aerotwin Set sileceklerini öneriyoruz.

Güvenilir Satıcı ve Online Sipariş Güvenliği

Birçok teknolojik ürünün taklidi olduğu düşünüldüğünde kaliteli silecek markalarının da taklidi olduğunu unutmayınız. Ucuza almaya çalıştığınız ürünün sahte olması durumunda orijinale nazaran konfor eksikliği olacak ve daha çabuk eskiyeceği için silecek alırken tasarruf etmeye çalıştığınızdan daha fazlasını harcamanız gerekecektir.

Sitemizdeki 256 bit Wildcard güvenlik sertifikası ile çekinmeden alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca ödeme işlemleriniz ilgili ödeme altyapı sağlayıcısına yönlendirilerek gerçekleştiği için web sayfamız üzerinde kredi kartı bilgilerinizi paylaşmanız gerekmez.

Silecekler sadece sarf malzemesi değil, bir aracın en önemli unsurudur ve sadece konfor değil, aynı zamanda yolculuğun güvenliği de sileceklerin kalitesine bağlıdır. Bu nedenle, bu “küçük şey” ihmal edilmemelidir. 

Aracınıza uygun silecek seçmek için en doğru adrestesiniz. Hemen Giriş Sayfasına giderek aracınıza uygun silecekleri saniyeler içersinde bulabilirsiniz.

Yorum Yazın