Bosch silecek modeli değiştiren adam
Posted in: Orijinal Ürün

Bosch Silecek Modelleri Arasında Ne Fark Vardır?

Bosch Silecek Modelleri Neler?

Bosch silecek modelleri almaya karar verdiniz ama hangi modeli alacağınız konusunda kararsızsanız doğru yerdesiniz. Aklınızdaki tüm sorulara cevap bulacaksınız.

Öncelikle piyasada aynı ürüne farklı isimler verildiği için bu kavram karmaşasını giderelim. Aşağıda aynı ürünlerin piyasada ve internette farklı isimlerini görebilirsiniz.

Bosch Marka Silecekler arasındaki farkları kısaca şöyle sıralayabiliriz;

Bosch Aerotwin Set (Orijinal);  Üst sınıf malzemeden üretilmiştir. Herhangi bir montaj aparatı kullanmadan aracınıza birebir uyan muz tipi silecek serisidir. İki sileceğin aynı kutuda olduğu tipi ve iki farklı kutu içersinde olduğu tipi vardır.

Bosch Aerotwin Plus (Universal); Üst sınıf malzemeden üretilmiştir. Kutu içeriğinden çıkan 4 farklı montaj aparatı sayesinde piyasadaki araçların %96’lık kısmına uyum sağlar. Muz tipi silecek serisidir.

Bosch Aeroeco; Orta sınıf malzemeden üretilmiştir. Kutu içeriğinden çıkan 4 farklı montaj aparatı sayesinde piyasadaki araçların %96’lık kısmına uyum sağlar.  Bosch Aerotwin’den sonra Türkiye piyasasındaki en kaliteli muz tipi silecektir. Arac modeline uyumlu silecek ölçüleri seçilerek, biri sağ ve biri sol olmak üzere iki ayrı kutudan set oluşturularak satışa sunulur.

Bosch Twin; Maksimum performansa sahip standart (telli) silecek serisidir.

Bosch Eco; Kanca tipi adaptöre sahip araçlar için standart (telli) silecek serisidir. Arac modeline uyumlu silecek ölçüleri seçilerek, biri sağ ve biri sol olmak üzere iki ayrı kutudan set oluşturularak satışa sunulur.

Bosch Rear; Adından da anlaşıldığı gibi arka cam sileceğidir. Her araca özel muz, hibrit ya da telli tiptedir.

Neden Bu Kadar Çok Bağlantı Şekli Var?

Muz tipi silecekler 2000’li yıllar sonrası üretilen birçok otomobilde eski tip, metal iskeletli sileceklerin yerine kullanılmaya başlandı. Bu değişim beraberinde çoğu otomobil üreticisi kendine has soket tipleri geliştirerek piyasada alternatifsiz hale gelmeye çalıştışar. O yıllara kadar neredeyse tüm otomobillerin kanca şeklindeki silecek kolu aynıydı ve böylece montaj hemen hepsinde bilinen usulle gerçekleşiyordu. Şu anda kullanılan farklı bağlantı kolu çeşitleri;

Otomobil üreticilerinin piyasada tekelleşmeye çalışması uzun sürmedi. Değişen teknolojilere ayak uyduran diğer firmalarda farklı soket tiplerine uyumlu muz tipi silecekleri ürettiler ve herbiri bu silecek modellerine isimlendirdiler. Bunlardan bazıları; 

  • Bosch – Aerotwin
  • SWF – Visioflex
  • Valeo – Flat Blade
  • YEO – Aeroflex

Bu yeni nesil silecek lastikleri her marka ve model otomobil için özel ölçülerde ve soketlerde üretilmeye başlandı ve fiyatları standart sileceklere göre daha pahalıydı ki bunun sebebi, tüm otomobil modelleri için yüzlerce ayrı ürünle başa çıkabilmek için binlerce stok bulundurmak zorunda kaldıklarıydı. Bu, çok fazla depolama alanı ve güçlü bir sermaye anlamına geliyordu. Bosch bu problemin üstesinden gelebilmek için  Aerotwin Multiclip (Aerotwin Plus) adında bir ürün çeşidi piyasaya sürdü. Bu modelin soket parçaları modülerdi ve değiştirilebildikleri için birçok araca uyarlanabilirdi. Bununla birlikte, bosch silecek modeli olan bu ürün araca uygulandığında, görsel olarak kaba durur, performansta zayıftır ve orjinal modele nazaran sesli çalışır. Ancak, satıcılar genellikle bu ürünü Bosch silecek olarak sattığından, aracınızın orijinal uyumlu Bosch Silecek modelini satın aldığınızı düşünürsünüz. Lütfen bu hataya düşmeyin.

Sonuç olarak multiclip modellerinden kaçınmalısnız. Orjinal bağlantı elemanlı, aracınıza uygun silecekleri yerel mağazaların stok durumları yetersiz olabileceği göz önünde bulundurarak Silecekci.com‘dan satın almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca ürün seçimi yaparken Silecekci Puanlamasına bakarak aracınıza uyumlu modeller arasında kolayca seçim yapabilirsiniz.

Yorum Yazın